Demir , yaşamımız için son derece önemli rolleri olan aynı zamanda en çok eksikliği ve eksikliğine bağlı sorunlarla karşı karşıya kaldığımız mineraldir.

Demir minerali yaşamımız için son derece önemli rolleri olan aynı zamanda en çok eksikliği ve eksikliğine bağlı sorunlarla karşı karşıya kaldığımız mineraldir. Kanda hemoglobin adı verilen maddenin üretiminde ve oksijen taşınmasının etkin bir şekilde sağlanmasında, bilişsel fonksiyonlarımızın yeterli olmasında, vücudumuzdaki ilaç ve diğer zehirli kalıntıların uzaklaştırılmasında rol oynar. Bunun dışında demir mineralinin kış aylarında daha da önem kazanan bir fonksiyonu daha vardır.

Vücutta demir dengesinin sağlanması bağışıklık sistemi açısından önemlidir. Demir yetersizliğinde gücünü kaybeden bağışıklık sistemi, hastalık yapan etmenlere karşı yeterince savaşamaz. Demir yetersizliği anemisi olan kişilerin bulaşıcı hastalıklara karşı daha duyarlı olmasının, sık hastalanmalarının ve hastalıklarını kolay atlatamamalarının sebebi budur. Hastalıklardan korunmak için demir mineralinin besinler ile düzenli alınması gerekir. Bu durumu sağlamak ve kendi sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz şey, sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir