Yasemin Hanım’ ın Öyküsü

BAHAR DEMİRKIRAN İLE 33 KG…

26 yaşındaki Yasemin’in öyküsü birçok kişiye ışık tutacak gerçek bir başarı öyküsü. Diyetisyen Bahar Sezer ile yaklaşık 10 ayda 33 kg veren Yasemin’i diğer başarılı danışanlardan ayıran en önemli özellik; başvurduğunda ciddi demir eksikliği anemisi ve diğer vitamin eksiklikleri de olmasıydı. Yani hem zayıflaması hem de vitamin seviyelerini normal değerlere ulaştıracak şekilde iyi beslenmesi gerekiyordu.

Pek çok kişi diyet tedavilerinin vitamin eksikliğini gidermek bir yana ,vitamin eksikliği yarattığına inanır, ayrıca vitamin tedavilerinin iştah açtığını, şişmanlattığını düşünen bazı kişiler de ciddi eksikliklere rağmen verilen vitamin takviyelerini tam olarak kullanmaz. Diğer yandan Yasemin’in önemli bir başka problemi de demir eksikliğiydi. Demir eksikliği tedavisi de sıklıkla kilo alımına sebep olarak algılanan tedavilerden bir diğeridir. Yasemin de geldiğinde bu iki konu üzerine oldukça kaygılıydı ama uygulanan diyet tedavisi yaşadığı sıkıntıları arttırmak şöyle dursun demir eksikliği ve vitamin eksikliğini tedavi etmesini sağladı.

Programa başlamadan önce uzun uzun Yasemin’in beslenme alışkanlıklarını konuşuldu, yanlışlarını belirlenip düzeltildi. Yapılan değerlendirme sırasında yeme bozukluğuna yatkın bir yapısı olduğu tespit edildi. Bu bilgiler ışığında önce tahlilleri yapıldı, ardından beslenme ve egzersiz programını düzenlendi. Bu süreçte kullanması gereken vitamin takviyelerine karar verildi. Yasemin her hafta düzenli kontrollerine geldi ve geldiği her kontrolde o haftaki kişisel tercihleri ve vücudunun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak programı yenilendi . Keyifli bir 10 ayın sonunda Yasemin 33 kiloyu atmanın haklı gururu içerisinde, bir daha almamak üzere…

DİYETE BAŞLARKEN KISA KISA;

Diyete başlarken unutmayacağınız ilk şey şu; DİYET KİLO VERMEK İÇİN UYGULANAN BİR TEDAVİ BİÇİMİDİR. Bu yüzden arkadaşınızın diyeti ile zayıflamaya çalışmak yerine bir uzmana başvurup vücudunuzun ihtiyaçlarına göre bir diyet listesi almayı tercih edin.

DİYETE BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA TIBBİ BİR KONTROLDEN GEÇİN. Hipotroid, insulin direnci ve vitamin eksiklikleri ile zayıflamanız neredeyse imkânsızdır. Mutlaka tedavisini de bu süreçte almalısınız. Diyetiniz kan değerlerinize ve hastalıklarınız göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

Şişmanlarda demir eksikliği, B12 ve D vitamini eksikleri sıklıkla görülmektedir. DİYET SÜRESİNCE BİR UZMAN TARAFINDAN ÖNERİLEN BESİN TAKVİYELERİ MUTLAKA KULLANILMALIDIR. Vitaminler iştah açmaz, kilo vermenizi zorlaştırmaz. Aksine metabolizmanız hızlanacağı için sağlıklı kilo vermenizi destekler. Demir eksikliği ve B12 tedavisi de benzer şekilde metabolizmada ciddi yavaşlamalara yol açtığından kilo vermenin önünde ciddi şekilde engeldir.

Tek başına kalori kısıtlayarak kilo vermek sağlıklı değildir, metabolizmanızı ciddi şekilde yavaşlatır. DİYET İLE BİRLİKTE MUTLAKA UZMANINIZLA BERABER BELİRLEDİĞİNİZ BİR EGZERSİZ PROGRMINA DEVAM ETMELİSİNİZ.

Her dönem çok popüler olan bazı diyetler olmuştur, bu günlerde protein diyetleri revaçta. Ancak tek besin diyetleri, protein katabolizması sebebiyle Tip 2 diyabet ve kalp damar hastalıkları riski arttırma riski taşıdığından sanıldığı kadar sağlıklı değil, yani her şey karbonhidratları hayatınızdan çıkarınca bitmiyor. SAĞLIKLI DİYET YAŞAM TARZI HALİNE GETİREBİLECEĞİNİZ DİYETTİR. Böyle bir listede her sağlıklı besin belirli ölçülerde günlük beslenmenizde yer almalıdır.

Sağlıklı kilo kaybı ayda 2 ila 4 kilodur. Kilolar bir gecede gelmedi, bir gecede de gitmezler. Erkekler bayanlara göre biraz daha hızlı kilo verebilmektedir. HEDEFLERİNİZİ SAĞLIK DURUMUNUZU VE METABOLİZMA HIZINIZI GÖZ ÖNÜNE ALARAK DOĞRU BİR ŞEKİLDE BELİRLEYİN.

Diyet sürecinde kendinizi çok sıkmayın. Yasaklarla dolu, çok katı bir programı sonuna kadar götürebilme ihtimaliniz zayıftır. Herkesin arada soluklanmaya ihtiyacı vardır. HAFTADA BİR GÜN BİR ÖĞÜN KENDİNİZİ SERBEST BIRAKIP ÇOK SEVDİĞİNİZ BİR BESİNİ YİYİN. Bu serbest öğünden sonra bir sonraki öğün kaldığınız yerden devam edin.

Programlarınız hazırlanırken uzmanınıza yemeyi çok sevdiğiniz besinlerden bahsedin. Bu besinleri ille de hayatınızdan çıkarmanıza gerek olmayabilir. ÖNEMLİ OLAN HER BESİNİ NE KADAR TÜKETEBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEKTİR.

Bu süreçte iniş çıkışlar olacaktır. Moralinizi yüksek tutun. Sağlıklı bir hafta geçirmiş olsanız bile bazı haftalar kilo veremediğiniz olabilir. KİLO VERMESENİZ DAHİ PES ETMEDEN PROGRAMA DEVAM ETMENİZ OLUŞAN DİRENCİ AŞMANIZI SAĞLAYACAKTIR.

Kilo korumaya geçince uzmanla bağlantınızı kopartmayın ve kilo koruma programına devam edin. KİLO KORUMA PROGRAMINA DEVAM ETMEYEN KİŞİLER ÇOĞUNLUKLA VERDİKLERİ KİLOYU FAZLASI İLE GERİ ALIRLAR.

Basın ve internette bolca reklamı yapılan, zayıflamayı vaat eden bitkisel olduğu söylenen ilaçlardan uzak durun. SADECE SAĞLIKLI BİR BESLENME PROGRAMI VE AKTİF YAŞAM İLE KALICI ŞEKİLDE KİLO VEREBİLİRSİNİZ. Her sezon piyasaya çıkan bu tarz ilaçlar gerçekten işe yarıyor olsa sizce hala tüm dünyada birçok kişi şişman insan olur muydu?

Çok güzel bir ilkbahar diliyorum…

Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir