Dillere destan düğün törenimiz için her şeyi en ince ayrıntısına kadar aylar öncesinden planlarız.

Çünkü hayatımızın bu en önemli günü için çocukluğumuzdan beri hayaller kurmuşuzdur beklide . Her şey çok görkemli olmalıdır. Gelinliğimiz   , saç modelimiz , davetlilere ikram edilecek menü ,  ilk dans müziği ,  balayı  planları vs vs… Bu liste uzar gider. Aylar öncesinden randevular  alınmış , aylar öncesinden bakımlar yapılmaya başlanmıştır. Peki  kaçımız   düğün günümüzde ve balayında daha fit ve enerjik olmak için iş listesine bir beslenme ve diyet uzmanından danışmanlık almayı ekledik?

Evlilik öncesi  dönem  pek çok  kişinin  daha  fit görünmek için kilo vermeye çalıştığı bir dönemdir. Ancak,   stres  ve yorgunlukla birleşince , bu son anda uygulanmaya çalışılan şok  diyet programlarının   reçetesi  genellikle   çok ağır olur. Nikah sabahı  şişmiş  gözler ,yüzük girmeyen parmaklar ,  ödemden kapanmayan gelinlik  fermuarları , bozulmuş bağırsaklar ve  şiddetli gaz sancıları ,  şişmiş ayaklar ve vuran ayakkabılar , çökmüş  bir  bağışıklık sistemi ve tören sonrası tükenmiş enerji ….Halbuki  korkulu rüya görmemek  tamamen sizin elinizde. Nasıl mı? Tabiki sağlıklı  ve doğru  yiyeceklerle beslenerek.

Öncelikle doğru, gerçekçi ve   uygulanabilir hedefler belirleyin .Son anda gelinliğiniz yada  smokininizin gazabına uğramamak için  nikah günü  hangi kiloda olmak istediğinize önceden  karar verin  bu hedefe yönelik  diyetler uygulayın.Vermek istediğiniz her  1 kilogram için  1  hafta gerekir.Eğer 10 kilo fazlanız varsa öyleyse  en az 2 ay öncesinden kolları sıvayın ve  diyet uygulamaya başlayın.

Yanlış  ve şok diyet uygulamaları bağışıklık sisteminizi  çökeltir.Evlilik hazırlıkları ve  stresle başa çıkabilmek için  bağışıklık sisteminizin güçlü olması gereklidir. Bu dönem uygulanacak beslenme programları sizi sağlıklı kiloya ulaştıracağı gibi aynı zamanda da zinde ve enerjik olmanızı da  sağlamalıdır. Beslenme programları  kişiye özeldir. Vücudunuzdaki kas kütlesi başına almanız gereken protein miktarı , günlük kalori ihtiyacınız  sizin vücut bileşiminize ve metabolik farklılıklarınıza göre  belirlenmelidir. Evlilik öncesi uygulanacak program az yağlı, probiyotik özellikteki fermente  süt ve süt ürünleri   , yumurta , beyaz et , sızma naturel zeytinyağı ve ceviz, çiğ badem  gibi  sağlıklı yağları   , tam buğday ekmeği ve kurubaklagiller gibi kompleks karbonhidratları  , antioksidan özellikteki sebze ve meyveleri  içermelidir. Tabi ki  tuzu azaltmak  ve  bol sıvı tüketimi de göz ardı edilmemelidir. Alerjik reaksiyonlar ,deri lezyonları ve bağırsak problemlerini  önlemek  için , tolere etmekte zorlandığınız ,size sıkıntı veren ve sindirim sisteminizi bozan besinler  varsa  en az 3 ay öncesinden  diyetten çıkartılmalıdır. Nikaha bir ay kala  enerjinizi artırmak için bir kür  multivitamin  , ginseng takviyesi  alınabilir. Parlak ve sağlıklı bir cilt , ışıldayan gözler için coenzim Q10 takviyesi, omega 3  ve yeşilçay küründen de fayda göreceksinizdir.

Nikaha son 10 gün kala uygulanacak  bir detoks programı  kendinizi harika hissetmenizi sağlayacaktır.Detoksifikasyon;vücudun toksinlerden arındırılması işlemidir. Toksinler fiziksel ve ruhsal olarak bedenimizi olumsuz  yönde etkileyen maddelerdir. Hem metabolizma atık ürünü olarak üretilirler hem de gün içinde  kirli hava , tarım ilaçları , radyasyon  gibi birçok  toksine maruz kalırız. Bu yabancı maddeler uzun vadede bizi  hasta edebildiği gibi kısa vadede de baş ağrısı , halsizlik , yorgunluk gibi şikayetlere neden olurlar. Hele ki düğün öncesi stresi bağışıklık sisteminizi düşürdüğü için toksinler her zamankinden daha zarar   verici hale gelirler. Nikaha   10 gün kala uygulanacak detoks  kürü hem metabolizmanızı hızlandıracak  hem de enerjinizi zirveye çıkaracaktır.

10 Günlük detoks programınız;

 • Kafein detoksu ;çay ,kahve, gazlı içecekler, çikolata  tüketmeyin.
 • Alkol detoksu ; hertür alkollü içecekten 10 gün boyunca uzak kalın.
 • Şeker detoksu; şeker  ve şeker içeren her tür gıda , suni tatlandırıcılara on gün veda edin
 • Sigara detoksu
 • Koku detoksu; okaliptüs (burun ve sinüsleri açar ), limon (ferahlık verir), papatya ( sakinleştirir), ylang-ylang ( öfke nöbetlerini azaltır) , lavanta (uykuya teşvik eder) , ıhlamur ( zihni tazeler )
 • Hergün 3 litre su ve 1-2 kupa taze sıkılmış sebze ,meyve suları için  (özellikle yeşil  ve kırmızı-mor renkliler)
 • Hergün 5 porsiyon taze mevsim sebze &meyvesi tüketin.
 • Kırmızı et ,tavuk, peynir tüketmeyin . light kefir ve yoğurt    tercih edin.
 • 10günde en az 4-5 sefer ızgara balık yiyin.
 • Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağ ekleyin
 • Bu süre içinde  beyaz un ve makarna ,beyaz pirinç yasak 
 • Yeşil çay, rezene ve mate çayı için.
 • Hergün 1-2 dilim  ananas  yemeği ihmal etmeyin
 • Özellikle kereviz, hindiba, zencefil karışımı sebze suyu ödemini atmanıza  yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir