Emrah Bey’in başarısı

4 ayda 21 kg başarısı

Kabul ediyorum çok ehlikeyf bir adamım. 35 yaşına kadar, yemek için yaşayanlardan biri olarak hiç düşünmeden yedim; hareketsiz bir yaşam da cabası. Ta ki önce ellerim ve ayaklarım şişmeye, trafikte öfkelenip adam dövmeye –bilemem belki de dayak yerdim; saldırdığım arkadaştan bu vesileyle özür diliyorum. J- kalkışana kadar… Kısa bir süre içinde doktor doktor gezmeye başladım. Aşırı öfkemin şeker düzensizliğinden olduğu, el-ayak şişmelerimin pek çok şeye alerjimin olmasından kaynaklandığı ortaya çıktı.  Çok geçmeden bu şikâyetlere baş ağrısıyla kulak uğuldaması eklendi ve yüksek tansiyonum olduğunu öğrendim. Kan ve idrar testlerim karnesi zayıflarla dolu bir çocuk gibi o kadar berbattı ki üç tanesi sürekli olmak üzere, günde dört bazen beş tane ilaç kullanmaya başladım. Gittiğim tüm doktorlar aynı şeyi söylediler: “İlaç kullanmak istemiyorsan kilo vereceksin!”

Bahar Hanım’ın başarısını eşim ve bazı arkadaşlarımdan dolayı biliyordum, ama bu kadar sağlık sorunuma rağmen kendisine danışmayı düşünmemiştim. Biraz zorlamayla da olsa ilk görüşme, değerlendirme ve testlerden sonra 23 Ekim 2015’te 104,5 kilo ile diyete başladık. İtiraf ediyorum ilk başlarda kilo vermek, canım istediği zaman, istediğim şeyleri yiyememek o kadar zoruma gidiyordu ki… Ama kısa süre içinde Bahar Hanım’ın bana göre hazırladığı programları, arkadaş canlısı yaklaşımı, yönlendirmesi, zaman zaman da tatlı sert uyarılarıyla kilo vermeye ve yeni beslenme tarzına alışmaya başladım.

Bu satırları 23 Şubat 2016’da yazıyorum; bugün 83,5 kiloyum. Dile kolay 4 ayda 21 kilo! Benim gibi keyfine son derece düşkün bir adama bu kadar kilo verdirmek… Birkaç ay önce hayal bile edemeyeceğim bir şeydi. Bugün daha sağlıklıyım; tansiyonum, şekerim düzeldi; kullandığım ilaç sayısı günde bire düştü; el ve ayak şişmelerim tamamen bitti, çevremden aldığım olumlu tepkiler ve kilo vermeyi başarabiliyor olmak kendime olan güvenimi daha da artırdı. Meğer ben ne kadar çok yiyormuşum; -halâ garip gelse de- dört ay önce yediğim yemeğin üçte biriyle doymak mümkünmüş. Şimdiki hedefim koruma programında birkaç kilo daha verip 80 kiloya inmek.

Bahar Hanım için ne söylesem eksik kalır. Hayatımda yeni bir sayfa açtığı için minnettarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir