Doğanın mucizesi bu 5 bitkinin karaciğerimizin yenilenmesinde çok etkili olduğu klinik çalışmalarla da ispatlanmıştır.

ÖZELLİKLE KARACİĞER YAĞLANMASI OLANLAR  VE  DÜZENLİ ALKOL TÜKETENLER İÇİN  KARACİĞER TONİĞİ 5 BİTKİ .

1.Milk Thistle ( Deve dikeni ): Yabani enginar , akkız , kasna , eşek dikeni , kenger otu olarak ta bilinir. Karaciğer yağlanması , alkol kullanımına bağlı  ve günlük toksinlere karşı karaciğeri korumak için en sık önerilen bitkidir. Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği ve karaciğer hasarını tedavi edici etkileri klinik çalışmalarla ispatlanmıştır.

2.Dandelion ( Kara hindiba ): Aslandişi , Radika , Yabani acımarul , gelingöbeği , keklikotu olarak ta bilinen kara hindiba karaciğer dostu diğer  bir güvenli bitkidir. Ayrıca demir , potasyum ve çinkodan  zengindir.

3.Burdock root ( Dulavrat otu ): Pıtrak olarak ta bilinir. Bileşikgiller familyasındandır. Yol kenarlarında yetişen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dulavratotunun kök gövdesi ve yaprakları inulin , uçucu yağ , tanen , acı glikozitler , mikrop kırıcı bazı maddeler ile alkaloitler içerir.En belirgin faydası karaciğer toniğidir.

4.Artichoke ( Enginar )

5.Turmeric ( Zerdeçal )

Bu bitkiler  beraber çay gibi  demlenerek tüketilebileceği gibi yemekleri de yapılabilir. Özellikle mevsimine göre  haftada 1 gün mutlaka zeytinyağlı enginar yemeği  tüketmekte fayda vardır. 

NOT: Bitkisel tedaviler  her zaman herkes için uygun olmayabilir. Bu  bitkilerden yapılmış çayları uzman kontrolü altında tüketmekte fayda vardır. Bir yan etki görüldüğünde kesilmelidir. Karaciğer fonksiyon testleri yapılmalıdır.

Diyetisyen Bahar DEMİRKIRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir