Bu 6 maddeye dikkat ederek bu süreci daha rahat yaşayabilirsiniz

Yaşam şekliniz ve besin seçimleriniz menopoz döneminde hayatınızı daha da zorlaştırabilir,menopoz semptomlarını daha şiddetli yaşamanıza neden olabilir.


1.)İşlenmiş,katkı maddeli paketlenmiş  gıdalar; 
Cipsler, bisküviler, gofretler… abur cubur grubu besinler çok lezzetli olabilir evet ama size sadece anlık haz verirler.Bu besinler tuz, şeker ve katkı maddelerinden zengin olduğu için uzun vadede menopoz sürecinde daha da su tutup şiş  ve depresif  hissetmenize yol açarlar.

2.)Çok acı;Yemeğinizi bol acılı yerken iki kere düşünün.Çok acı  yemek terlemeleri ve sıcak basmalarını artırır.Acı biber yerine kimyon, zerdeçal, fesleğen, nane gibi baharatları deneyin .

3.)Fast food;Menopoz süreci zaten kalp hastalıkları riskinin arttığı bir dönem iken bir de yağlı ve bol karbonhidratlı fast food yiyecekler kalp krizi riskini iyice arttırır. Bu dönem zaten metabolizmanın ciddi yavaşladığı bir dönemdir ve belkide eskiden  çokta kilo almanıza sebep olmayan fast food yiyecekler bu dönemde  aşırı hızlı bir şekilde kilo almanıza ve bölgesel yağlanmalara yol açar.

4.)Alkol;Hiç tüketmeyin değil ama ne kadar? Kadınlar için maksimum günlük önerilen doz 1 kadehtir. Şekerli kokteyl , bira  tarzından kaçının. Bence en ideali  ya hiç alkol yada haftada 1 gün ,1-2 kadeh kırmızı şarap .

5.)Kafein;Bu güne kadar kahve içmeyi çok seviyor olabilirsiniz ama menopoz sürecinde  azaltmanızda fayda var. Yapılan araştırmalara göre  kafein tüketimi fazla olan kadınlar  menopoz semptomlarını daha şiddetli yaşıyor.Belki daha  çok nane, zencefil çayı, ıhlamur gibi çayları  kafeinli içeceklerle yer değiştirebilirsiniz.

6.)Yağlı etler;Doymuş yağdan zengin beslenmek vücutta zaten düşmüş olan serotonin seviyelerini daha da düşürür.Dolayısıyla kendinizi daha depresif modda hissedersiniz.Yağlı sakatat, işlenmiş et ürünleri ve yağlı kırmızı etler yerine protein ve faydalı yağlar içeren  balık ve hindi eti   tüketebilirsiniz tabi ki yanında bol yeşillik ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhabalar