Vücudumuzda salgılanan östrojen hormonu sadece üreme için değil aynı zamanda kalp, damar sağlığımız için de gereklidir.

Menopozun ilerleyen dönemlerinde kalp damar hastalıkları riski artar. Kadınlarda kalp hastalıklarının görülme sıklığı menopoz sonrası dönemde daha yüksektir. Vücudumuzda salgılanan östrojen hormonu sadece üreme için değil aynı zamanda kalp, damar sağlığımız için de gereklidir. Hayatın her döneminde olduğu gibi özellikle bu dönemde düzenli egzersiz ve doğru beslenme alışkanlıkları çok önemlidir.

1.Yağ ve kolesterol içeriği düşük diyet uygulamalıdır. Tam yağlı hayvansal ürünler yerine yarım yağlı yada yağsız süt ürünleri, yağlı kırmızı et yada sakatat yerine beyaz et tercih edilmelidir.

2.Tam tahıl ürünlerine beslenmede yer verilmelidir. Rafine edilmiş ve glisemik indeksi yüksek beyaz un, şekerden uzak durulmalıdır.

3.Mutlaka fazla yağlardan kurtulup ideal kiloya inilmelidir.

4.Tuz mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Tuz içeriği yüksek konserve, salamura, şarküteri ürünlerden uzak durulmalıdır.

5.Hergün düzenli olarak 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Damar sağlığı için toksin arındırıcı, antioksidan özellikli bu besinler çok değerlidir.

6.Omega 3 içeren besinler ; yağlı tohumlar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bu dönem daha da önem kazanmaktadır. Uzmana danışarak hergün günde 1 tablet Omega 3 suplementi önerilmektedir.

7.Kalp ve damar sağlığı için sigara bırakılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhabalar