Kanserin bu kadar arttığı bi dönemde mutfakta yapılacak ilk devrim; yoğurdumuzu evde kendimiz mayalamak olmalıdır .İlk başta biraz kolları sıvayıp kendi sağlıklı mayamız&

Kanserin bu kadar arttığı bi dönemde mutfakta yapılacak ilk devrim; yoğurdumuzu evde kendimiz mayalamak olmalıdır .İlk başta biraz kolları sıvayıp kendi sağlıklı mayamızı da kendimiz yapacağız tabiki. Sonra yoğurtlarımızı mayalarken hep bu mayayı kullanacağız. Gerçek bir probiyotik , sağlıklı bir yoğurt böylelikle elde edebiliriz. Bu konu çok önemli!!! Lütfen hem aile fertlerini hem de çevremizi bilinçlendirelim.

1.Basamak; Cam kavanoza 7 adet çiğ nohut koyun. Üzerine 1 su bardağı yogurt mayalama ısısında günlük süt ilave edin. ( sakın UHT , pastörize süt kullanmayın . Mutlaka günlük cam şişe süt olacak! ) Sonra bu kavanozu ağzı açık bir şekilde çalışmayan fırınınızın için koyun. Kavanozu bu çalışmayan fırın içinde 24 saat bekletin. Süre dolunda fırından çıkartıp ilk mayayı süzgeçten geçirerek ayrı bir kaba boşaldın. Süzgecin içinde nohutlar ve kesilmiş süte benzer pıhtılar kalacak. Nohutları atabilirsiniz. Süzgeç üstünde kalan bu pıhtı parçaları sizin ilk mayanızdır .

2.Basamak; Yine 1 bardak günlük sütü mayalanma ısısına getirin ve cam kavanoza koyun. Üzerine bu ilk elde ettiğiniz pıhtıları ilave ederek tahta bir kaşıkla karıştırın. 1 gün önce yaptığınız gibi yanmayan fırın içine ağzı açık olarak koyun. Bu sefer 12 saat bekletin .Kavanozu çıkardığınızda bir gün öncekinden biraz daha kıvamlı bir sıvı elde edeceksiniz. Bu sizin devam mayanızdır.

3.Basamak; Aynı usulde tekrar aynı işlemi gerçekleştirin. Her seferinde biraz daha kıvamlı bir süt elde edeceksiniz. Sütün özelliğine göre bu işlemi 4-7 kere tekrarlamanız gerekecektir. En sonunda kıvamlı gerçek bir yogurt elde edeceksiniz. Ve bundan sonraki tüm yoğurtlarınızda bu mayayı kullanabilirsiniz.

NOT: Mutfakta çalışırken ve bu işlemleri yaparken lütfen kullandığınız elipmana dikkat edin. Temiz cam ürünler ve metal değil tahta kaşık çok önemli !!!

Sevgiler
Dyt.Bahar DEMİRKIRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir