7 ayda 27 kilo . Refika Hanım’ın mucizesi

Bahar Sezer’ın yanından ayrılırken kilo verme yolunda ilk adımı atmış güçlü biriydim artık.

Merhaba,

Hiçbir zaman çok zayıf olmayan ben, iyi kötü idare ediyor, 60’lı kiloların sonlarında sağlıklı olarak hayatıma devam ediyordum. Yemeklere düşkün olan yemek yemek için bir kıvılcımla tutuşmayı bekleyen ben artık çok geçerli bir bahane bulmuş oğluma hamile kalmıştım. Çevreden gelen “ye, çocuğu aç bırakma, doğumdan sonra zayıflarsın” gibi cümleler kulağıma çok hoş geliyor beni kolaylıkla yolumdan saptırıyordu. Ben artık ipin ucunu iyice kaçırmış 68 kg başladığım hamileliğimi 92 kg lara taşımayı başarmıştım. Artık çiğnemiyor çabuk çabuk yutuyor, her yemeğin sonunda pişmanlık yaşıyor ama yemekten geri kalmıyordum. Doğum yaptıktan sonra çalışma hayatından uzak kalmanın stresiyle kendimi iyice yemeğe vermiş karın bölgemde çıkan katları görmemeye başlamıştım. Bu durum 10 yıl sürdü. Klasik diyet hikayelerinde olduğu gibi pazartesi diyete başlamaya söz veriyor bir şekilde atlatıyordum.

Artık sağlığım bozulmaya başlamış; karaciğer yağlanması, merdiven çıkarken dizlerde kilitlenme, yatağa yatınca kulakta garip sesler duyma gibi problemler beni rahatsız eder olmuştu. Hangi doktora gitsem kilo ver diyor çıkışta bir labirentin içine düşüyordum. Gittikçe yaşı genç ama sağlığı bozuk bir anne olmuştum. Beynim, çocuğun var büyüdüğünü görmek istiyorsan zayıflamalısın derken, gözlerim tatlı başta olmak üzere tüm yiyeceklere acı acı bakıyor bakmanın ötesine geçiyordum. Her geçen gün kilo alıyor artık pazartesiler kabusa dönüyordu. Şok diyetler, şok olmayan diyetler vb. değişik diyetler uygulamaya başlamış ama her gün daha kilolu olarak hayatıma devam eder olmuştum.

Geçen yıl şikayetlerim artınca gittiğim doktor “acilen kilo vermen gerekiyor çocuğun da varmış böyle gidersen büyüdüğünü göremezsin” dedi. Yıllardır beynimde aynı cümle dolaşıyor ama bir şey yapamıyordum. Üzgün ve çaresiz döndüğüm işyerinde halimi gören arkadaşlarım tüm itirazlarıma rağmen Bahar Hanımdan randevu alarak beni zorla gönderdiler. Her şeye rağmen kilo verme yoluna giremeyen ben, Esen ve Ayşe’nin randevu almasıyla kendimi burada buldum. İlk gün kaçmak için gelmiştim ama kapıda sıcak iki güler yüzle karşılandım, bu sıcaklık ve güler yüz içerde de devam etti. Geldiğim de kilo vermeye hazır olmayan, bu konuda gücü tükenmiş biriyken Bahar Hanımın yanından ayrılırken kilo verme yolunda ilk adımı atmış güçlü biriydim artık. Diyetin ilk haftası benim için çok zordu işyerinde çok ağladım hem istediklerimi yiyemiyorum hem de eskiden olduğu gibi kilo veremeyeceğim düşüncesiyle enerjim zaman zaman düşüyordu. İlk haftanın sonunda kilo verdiğimi gözümle görünce

inancım daha da arttı ve ben listeme bire bir uyarak 7  ayın sonunda 94.3-67.2= 27.1 kg. vererek hedefe ulaştım. Bu süre içinde bazen az bazen çok kilo verdim. Kilo veremediğim haftalar olduğu gibi çok kilo verdiğim haftalar da oldu. Bahar Hanımın desteğiyle yılmadan yoluma devam ettim, başardım. Şimdi kilomu koruma sürecindeyim. Diyet dönemindeki sıcak ilişkimiz tartıdaki duruma göre sıcaktan soğuğa doğru gidip gelse de Bahar Hanım ile yolumun kesişmiş olmasından mutluyum. Günlerim aynaya daha çok bakarak ve etrafımda gördüğüm kilolu arkadaşlarıma Bahar Sezer’ı tavsiye ederek geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir