Sadece sağlıklı beslenme de değil , yaşam tarzı değişikliği gerekli kalıcı ve en sağlıklı sonuçlar için.

Ah keşke şöyle sihirli bir formül olsa da   obezitenin  kökünü  bir gecede kurutsa atsa, hiç bunca uğraşmaya , eziyete gerek kalmadan .  Ne şahane olurdu diymi?  Umut fakirin ekmeği .

Evet artık obezite cerrahisi de  çok gelişti .İşin kolay yolu  mideyi küçült at …Değil tabiki. Gerçeklerle yüzleşmeliyiz artık. Kabul etmeli ve  işin kolayını aramayı bırakmalıyız . Sadece  sağlıklı  beslenme de değil , yaşam tarzı değişikliği  gerekli kalıcı ve en sağlıklı  sonuçlar için. Biliyorum defalarca  denediniz   , her sene tekrar tekrar söz verdiniz kendinize ama olmamış olabilir. Bu konuda pes etme şansınız yok . Bir tek  beden hakkınız var ve ona gözünüz gibi bakmak zorundasınız. Şimdi hadi  beraber  sil baştan  başlayalım.

Fazlalıkları atmanız ve sağlıklı olup  kendinizi iyi hissetmeniz için  bu senenin yol haritası ;

1.) Uykularınızı da düzene sokun. Yeterince  uykunuzu almanız metabolizmanızın sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Tabi doğru zamanlarda uyumakta şart . Gece  uykusu sırasında  salgılanan bazı hormonlar metabolizmanızın iyi çalışmasını   ve erken yaşlanmanın önüne geçmeyi sağlar. Geç yatmanın bir diğer sakıncası ise; geç saatlere kadar oturduğunuzda ilerleyen saatlerde  acıkma ve atıştırma istediğiniz artar. Bu da  sindirim sorunlarına , kilo verememenize ve hatta kilo almanıza yol açar.  Erken yatıp erken kalkmak sağlıklı yaşamın ve sağlıklı kiloda olmanın  birincil kuralıdır.

2.) Bol su içmeyi unutmayın. Susayınca su için. Meşrubat , kola , ice tea   vs. değil ! Sadece su . Su kadar sağlıklı ve doğal  bir içecek  yoktur . Düzenli su tüketmek vücudunuzu toksinlerden arındırır , bağırsaklarınızın iyi çalışmasını  ve cildin elastikiyetini , metabolizmanız hızlı çalıştığı için ve vücudunuz yeterince oksijenlendiği için   fazla yağları yakmanızı sağlar. Yeterli su içmeden istediğiniz kadar diyet , spor yapın hiç bir işe yapamaz . Günlük sıvı tüketimi ortalama 2-2,5 litre olmalıdır. Yaz dönemlerinde bu rakam 3-4 litreleri bulabilir. Bunun üzerindeki rakamlarda sıvı tüketimi,  daha çok zayıflamak için su tüketimini abartmakta doğru değildir. Aşırı su tüketimi böbrekleri yorar.

3.) Daha aktif bir hayat tarzını benimseyin. Aslında bu  çocukluktan edinilmesi gereken bir alışkanlıktı ama nerden dönersek kar kardır tabi. Belki çocuklarımızın daha aktif olmaları ve bunun önemini anlamaları konusunda teşvik edebiliriz ki  ileride biz yetişkinlerin düştüğü duruma düşmesinler. Şimdiden hareketli hayatı, düzenli sporu  içselleştirebilsinler.

‘Çok yoğunum , hiç vaktim yok spor için’ çok klişe bir bahane .Artık bundan sıyrılmalıyız . Ne dersiniz ? Bunun gerçek olmadığını sizde aslında biliyorsunuz . Hepimiz gündelik hayatta yoğunuz; işimiz, evimiz, çocuklarımız , seyahatlerimiz …  Düzenli spor yapanlar yada günde sadece 30 dakikasını yürüyüşe ayıranlar ise  işsiz  güçsüz bireyler değiller. Günlük sadece 30 dakikanızı yürüyüş , yüzme yada her ne seviyorsanız ayırmanız işleriniz aksamasına yol açmaz.  Yada gerekirse uykunuzdan 30 dakika feragat edebilirsiniz. Spor yapmak sadece zayıflamak için gerekli değil , hızlı çalışan bir metabolizma , sağlıklı kemikler ve  iyi bir yaşlılık sürecine de yatırım sağlar.

4.) Hayatınızdaki stres faktörlerini atın yada azaltın. Bu belki en önemlisi. Metabolizmanızı mahveden  , bir çok sağlık sorununa zemin hazırlayan  temel faktör ; STRES. Ülkemizin yaşadığı şu zor günlerde biliyorum ki stressiz ve huzurlu yaşamak  çok zor . Ama yinede daha çok tebessüm etmeye , sizi mutsuz eden durumlardan , insanlardan kaçınmaya çalışın.

Stresin zayıflamanıza da mani olduğunu biliyor musunuz? Stres hormonları  vücudunuzu kitler , metabolizmanızı yavaşlatır . Bu sebeple diyet yaparken  özellikle çok rahat olmaya , bu işi takıntı haline getirmemeye özen gösterin. Bu iş biraz zaman alacak evet . Önce bunu kabul edin . Sabırlı ve kararlı olun. Takıntılı olmak  ve kararlı olmak birbirinden farklı kavramlardır.  Bir kere lütfen şu hergün , hatta sabah akşam tartılma işini bir kenara  bırakın . Bu şekilde bir arpa boyu yol kat edemeyeceksiniz çünkü. En basiti ; sabah ve akşam tartılarınız arasında en az 500 gr oynar. Yada bazen günlük olarak ödemleriniz olabilir. Tartıya her  çıktığınızda kilodaki oynama demoralize olmanızı sağlar ki bu  diyetinize olan inancınızı , motivasyonunuzu tüketir. Size uygun bir beslenme modelini disiplinli ve sabırlı  bir şekilde takip edin ve sadece haftada 1 kere , sabah aç karnına tartılın. Alacağınız sonuca göre diğer haftanıza müdahale edin. O hafta çok kötü  geçmiş olabilir, bol düğünlü dernekli  , yemeli içmeli…Lütfen ‘yok olmuyor ,yapamıyorum’ deyip kenara çekilmeyin. Bir sonraki hafta yeniden , temiz bir sayfa açarak başlayın. Dediğim gibi; bu konuda pes etme şansınız yok.

5.) Sağlıklı ve doğal bir  beslenme / diyet uygulamasını benimseyin. Çağımızın trend konusu zayıflamak . Ve maalesef bunun üzerinden para kazanmaya çalışan, sağlıksız ve hatta ölümcül ürünlerle umut tacirliği yapar yüzlerde insan var .Lütfen bunlara kanmayın. Neredeyse her yazımda vurguluyorum bunu .

2002 yılından beri yüzlerce  danışanım oldu. Yaşanmış tecrübeler , bilimsel  çalışmalar , kitaplar … Hepsi gösteriyorki sadece ve sadece dengeli , düzenli bir şekilde , sizin yaşam tarzınıza göre dizayn edilmiş diyetle  ,  doğal  gıdalardan, kendi ihtiyacınız kadar beslenmeyi öğrenirseniz   sağlıklı kiloya inmemeniz , bir çok hastalıktan kurtulmamanız söz konusu bile değil . ‘Ben hipotroidim , ben de insülin direnci var , ben kortizon kullanıyorum’…Bunlarda aslında  bahane . Evet herkes aynı şekilde , aynı sürede , aynı kolaylıkla kilo veremez. Kiminizin engelleri daha çoktur. Bu gerçek . Benim danışanlarıma  verdiğim bir örnek vardır ; iki öğrenci , ikisi de  tıp fakültesi kazanmak istiyor. Ama biri daha zeki. Öyleyse diğerinin daha çok çabalaması , daha çok çalışması gerekiyor. Gördünüz mü? Her iş herkes için aynı kolaylıkta olmayabilir. Ama hiç bir şey imkansız değildir. Sadece kendinizi tanıyıp , güvenip , sabırla  hedeflerinize  koşmanızı öneriyorum. Sihirli  değneği beklemeyi bırakın artık .

İyilik hali  bir bütündür. Ruhen ve fiziken iyiyseniz iyisinizdir. Bu saydığım 5 maddeden birini başardığınızda diğerlerini yapmak için motivasyonunuz çok  daha yüksek olacak  göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir