Selülit oluşumunu etkileyen temel faktörlerin başında beslenme yer alır. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek selülit oluşumunu azaltmanız mümkün

YAZIN   KABUSU ; SELÜLİT

Her yıl olduğu gibi yine yaz yaklaşırken kimimizi kilo verme, kimimizi sıkılaşma , kimimizi  ise selülit derdi sardı . Elbetteki iyi görünmek her yaş grubu ve her cinsiyet için çok önemli bir  motivasyon sebebi . İyi hissettirir kendimizi , yaşam sevincimizi ve özgüvenimizi artırır . Bu yazımda   zayıf yada şişman birçoğumuzun ortak problemi olan selülit sorununu  ele almak istedim. Tabi aslında selülit tedavisi böyle yaza günler kalmışken son dakika   önerileri ile  olacak bir durum değil.  Uzun vadede yaşam tarzı değişikliği ile  etkili sonuçlar elde edebiliriz.

Selülit  bir hastalık yada  sağlık sorunu değildir. Çok basitçe  selülit derinin alt tabakasında , yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelen, derinin üst bölümünün pütürlü  görünümüdür. Yağ hücreleri fazla yağı depolar  ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Kan dolaşımı giderek bozulmaya başlar. Yağ hücrelerinin genişlemesi ile  yağ dokusu  aşırı yayılır. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek  vücudun normalden daha fazla su tutmasına  ve  kan dolaşımının zayıflamasına yol açar. Kan dolaşımındaki zayıflama ile beraber  dokulara eskisinden  daha az oksijen ulaşmaya başlar ve  bunun sonucu  olarak dokular elastikiyetini kaybeder  ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm alır. Vücutta  selülit olması kişinin kilolu olduğu anlamına gelmez. Zayıf kişilerde de görülebilir. Yalnız tabiki eğer kilolu iseniz kilo vermek selüliti azaltır. Daha çok bayanlarda  ve genetik  yatkınlığı olan kişilerde  daha sık görülür. Cinsiyet ve genetik faktörler dışında ;

-Kötü beslenme alışkanlıkları

-Yanlış diyet uygulamaları  ve sık kilo alma  verme öyküsü

-Yavaş çalışan metabolizma ,

-Hareketsiz yaşam tarzı ,

-Gebelik , Menapoz , bazı hastalıkların sebep olduğu  hormonal değişiklikler

-Yetersiz su tüketimi ,

-Aşırı kafein ve kolalı içecek tüketimi ,

-Sigara ve alkol tüketimi ,

-Cilt yapısı  selülite sebep olan  diğer faktörlerdir

SELÜLİT & BESLENME

Selülit oluşumunu etkileyen  temel faktörlerin başında beslenme  şekli yer alır. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek  selülit oluşumunu azaltmanız mümkündür.

*Selülitle başa çıkmak için beslenme alışkanlıklarınızda  yapmanız gereken ilk devrim tuz tüketimini azaltmak  ve tuzlu gıdalardan uzak durmaktır. Konserveler  , aşırı tuzlu turşu , şalgam& turşu suyu , aşırı tuzlu peynirler, şarküteri , işlenmiş et ürünlerinden, tuzlu kraker , tuzlu abur cuburlardan  kaçının .

*Selülitlerinizin gözle görülür bir şekilde azalmasını istiyorsanız  bol su  tüketin. Günlük 2-2,5 litre , yazın yada  yoğun egzersiz yapıyorsanız günlük 3-3,5 litre su tüketmelisiniz. Hazır yada taze sıkılmış meyve suları,gazlı , kolalı içecekler , ice tea gibi gazsız ama şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar yoğun şeker ve kafein içerir.

*Şekerden  uzak durun  ,  karbonhidratları azaltın. Yağ hücreleri şekeri ve karbonhidratı sevmez .

*Daha az çikolata tüketin. Günde 2 küçük kare ( 10 gr ) çikolatayı geçirmemeye özen gösterin. Bitter ve katkısız , kaliteli çikolata yemeyi tercih edin. Özellikle günü daha hareketsiz saatleri olan ve metabolizmanın yavaşladığı  gece saatlerinde tüketmeyin.

*Kafeini azaltın. Kafein diüretik etki yaparak vücutta fazla su kaybına yol açar , fazlası dolaşım bozukluğuna yol açar. Kahve , çay ,  kolalı içecekler ,  çikolata , enerji içecekleri kafein içerir. Kafeini azaltmak için günlük kahve tüketiminizi günlük 2 fincan ile sınırlayın  ve kafeinsiz kahve tercih edin. Çayınızı açık ve limonlu içmeyi tercih edin. Çikolatalı azaltın . Kolalı içecekleri azaltın demeyeceğim kesinlikle ağzınıza sürmeyin bile. Bunlar sadece yoğun kafein kaynağı değil aynı zamanda kanserojen  maddelerdir.

*Aşırı alkol tüketimi  genetik yapınızda da varsa selülit oluşumunu hızlandırır. Alkolü azaltın. Haftada 1-2 kadehi geçirmemeye özen gösterin. Kokteyl tarzı şekerli  alkollerden uzak durun.

*Bitkisel ve karışım çayları dikkatli tüketin. Bitkisel olan birşey onun yüzde yüz güvenli ve sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Aksine bazı bitkilerin birleşimleri  uygun değildir. Ülkemizde bu konuda çok bilinçsiz bir tüketim vardır . Bazı bitkilerin bazı kişilerde hormon dengesini bozduğunu  hatırlatmak isterim. Hormonal değişimlerin selülit oluşumunu  tetiklediğini unutmayın.

*Kaliteli şeyler yiyin. Katkılı , işlenmiş  ürünlerden uzak durun.

*Faydalı yağlar tüketin. Kızarmış ve trans yağlardan uzak durun. Doğal  , zeytinyağ  kullanın . Günde 1 avuç  kadar ceviz, kavrulmamış fındık yada çiğ badem gibi  yağlı tohumlardan tüketin.

*Evet selülit kilodan bağımsız bir oluşumdur ama yinede kilolu iseniz  fazla kilolarınızdan kurtulmak selülitinizi azaltır .Zayıflamak için popüler ve yanlış diyetler yapmayın. Kilo al verler en tehlikelisidir. Sağlıklı bir şekilde , beslenme uzmanınız ile kilo verip kilonuzu korumaya çalışın.

*Antioksidan besinler selülit oluşumunu engeller, mevcut oluşumu azaltır. A , C , E vitaminleri vücutta toksinlerle savaşan  ve cilt sağlığı için olmazsa olmaz vitaminlerdir. Her renkten sebzeyi ama özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.

*Günde 1 tane yeşil elma yeme  alışkanlığı edinin.

*Sabah uyandığınızda 4-5 dal maydanoz , 1 limon ve 1 sodayı robottan geçirip içerek güne başlayın.

*Günde muhakkak  2 küçük kase yoğurt tüketin. Evde mayalanmış olması önemli tabiki.

*Somon ve avokado selülit tedavisinde oldukça etkili besinlerdir. Haftada 2-3 sefer tüketmeye çalışın.

*Aşırı kırmızı et tüketiminden kaçının. Haftada 2 sefer ve 150 gr.ı geçirmemeye çalışın. Özellikle et öğününden  sonra bol su için.

*İspatlanmış diğer bir antioksidan besin olan yeşil çayı günde 2 fincan içmeyi unutmayın.

*Düzenli egzersiz yapın. Haftada 4-5 gün 45 dakika – 1 saatlik tempolu yürüyüşler  yada haftada 2 gün pilates yada  yüzme selülit tedavinde en çok tercih ettiğimiz sporların başında gelir. Ancak 2 ay yapıp  sonra bırakmamak şartı ile. Uzun vadede hayatınıza düzenli bir spor soktuğunuz takdirde selülitlerinizden etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

*İşin ehli ellerde düzenli olarak , haftada 1 kere selülit masajı yaptırın.

Hepinize sağlıklı , huzurlu bir yaz mevsimi diliyorum .

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhabalar