Çok spor yapmak önemli değil , etkili ve devam ettirilebilir spor yararlıdır.

Yoruldum deyip günde 1 saat yapacağınız yürüyüşü, 30’ar dakikadan 2 dilime bölerek sabah ve akşam yaptığınızda:metabolizmanızın en üst düzeyde (%80) yağ yakmaya başladığı süre egzersizin 24. dakikasıdır.6 dakika tam kapasite yağ yakıp ara vermeniz kilo denetimi programlarında size çok katkı sağlamaz.Çünkü aynı sistem öğleden sonra da başınıza gelecek.Toplam 60 dakikada 12 dakika tam kapasite yağ yakmış olacaksınız.Bunun yerine 60 dakikayı tempolu olarak bir seferde yürüdüğünüzde ise 36 dakika yağ yakabiliyorsunuz.

“Daha fazla yağ yakacağım, zamanım ve enerjim var!” deyip yürüyüşü, 90 dakikalara çıkarırsanız başınıza neler gelecek bir de onlara bakalım: Hiç egzersiz yapmamak nasıl sağlığımız için olumsuzluk teşkil ediyorsa, aşırı egzersiz ve yanlış egzersiz de yaşamınıza kalite ve sağlık katmaz. Yapılan bilimsel çalışmalarda günde 10.000 ile 12.500 adım atmak, ömrünüzün 9 yıl uzamasını sağlarken yağ yakılmasını da hızlandırır. Günde 12.500-20.000 adım hareketliliğin mükemmel olduğunu gösterir ama yorgunluk, iş performansında düşmeler görülebilir.

AŞIRI EGZERSIZ OLAN 20.000 ADIM ÜZERI VE 60 DAKIKADAN UZUN SÜREN YÜRÜYÜŞLERDE YORGUNLUK KRONIKLEŞIR.UYKU BOZUKLUĞU ORTAYA ÇIKAR

Yoğun egzersiz; eklem ve kıkırdak dokuların yapılarını bozar, ortopedik rahatsızlıklara neden olabilir.Ömür boyu 90 dakika yürüyecek zaman ve derman bulamayacağınızdan dolayı, süreyi düşürdüğünüzde, beslenme düzeninizi değiştiremezseniz kilo artışı görülebilir. Uzun süreli yürüyüşler kemik kırılganlığı riskini artırır, kas kayıplarına da neden olur.

DİKKAT: Şunu da unutmayın ki yürüyüşler sonrası, metabolik hızınız hemen dinlenme düzeyine inmez. Bir arabanın kontağını kapattığınızda benzin tüketmez ama insan metabolizması araba gibi değildir. Egzersiz sonrası duşunuzu alıp eve gitseniz bile hala az da olsa enerji harcaması devam etmektedir. Bu süre giderek azalmasına rağmen kişinin kas yapısına ve performansına göre değişkenlik gösterir.

EGZERSIZ SÜRESINI ARTIRARAK KALORI HARCAMANIZI ARTIRDIĞINIZDA SAĞLIĞINIZI DA KAYBEDEBILIRSINIZ

EGZERSIZIN (YÜRÜME) SÜRESINI
ÇOK ARTIRMADAN NELER YAPABILIRIZ?

Daha fazla kalori yakmak için vücudunuzun büyük kas gruplarını çalıştırın. Yürüyüşler sonrası 10-15 dakikalık direnç çalışması yapın.Unutmayın ki yürürken dakikada 1 kalori yakarken, direnç çalışmasıyla dakikada 1,5-2 kalori yakarsınız. 60 dakikanın üzerine yürüyeceğiniz ilave 30 dakika yerine 15 dakika direnç çalışması yaparsanız aynı kaloriyi yakarsınız. Üstelik aşırı yürüyüşün risklerinden de uzak durmuş olursunuz .Kas yıkımı yerine artırarak metabolizmanızı daha hızlı çalıştırırsınız. Fiziksel hareketliliğinizi arttırmalısınız. Atacağınız her adım sizi mutluluğa, sağlığa, uzun, bir o kadar da kaliteli yaşamaya yaklaştırır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir