Alerji; vücuda giren ama aslında zararsız olan bir maddeye karşı vücudun başlattığı bir savunma reaksiyonudur.

Besin duyarlılığı yani gıda intoleransı ile besin alerjileri birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Alerji; vücuda giren ama aslında zararsız olan bir maddeye karşı vücudun başlattığı bir savunma reaksiyonudur. Bir alerjinin karakteristik özelliği , belirtilerinin aniden ve sert bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Alerji belirtileri; dudaklarda ve boğazda şişme, nefes darlığı , ciltte döküntüler vb.dir. Reaksiyon, gıdanın tüketilmesinden kısa bir süre sonra başlar .Gıda alerjileri böylece kolayca ayırt edilebilir. Bu tür alerjilerin tespiti için alerji testi yapılması gerekmektedir.

Birçok kişi farkında olmasa dahi bazı besinlere karşı duyarlılık gösterir. Gıda duyarlılığı , gıda alerjilerine karşı daha sık karşılaşılan bir durumdur. Besin duyarlılığına bağlı gelişen semptomlar bazen gıda alerjisine benzesede bazen de saatler hatta günler sonra ortaya çıkabilir.

Bahsedilen gıda duyarlılığı gecikmeli reaksiyon gösteren lgG’ye bağlı tip 3 alerjisidir ve kesinlikle tipik alerji olarak bilinen ıgE’ye bağlı olan tip 1 alerji ile karıştırılmamalıdır. IgE’nin varlığı iyi belirlenmiştir ve histamin salınımı nedeniyle semptomların hemen başladığı bir atopik reaksiyonu temsil eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir