Araştırmalar Interval sporun daha fazla yağ yakımı sağladığını gösteriyor.

Sağlıklı bir kalp için American Heart Association haftada 5 gün 30 dakikalık egzersiz önerirken, American College of Sports Medicine yağ yakımı için fazlasını öneriyor. Peki bu zamanlamalardan ne gibi sonuçlar çıkarılabilir? Araştırmalar zamanlamadan bağımsız olarak egzersiz sırasında tempoyu aniden arttırıp sonrasında dinlenme periyotları da koyan Intervallerin birim zamanda daha fazla yağ yakımı sağladığını gösteriyor.

Egzersize iniş-çıkış katan Intervaller sadece egzersiz sırasında daha fazla yağ yakımı sağlamıyor, aynı zamanda egzersiz sonrası oksijen tüketim oranınızın (EPOC, excess post-exercise oxygen consumption) artmasına ve vücutta yağ yakımını sağlayan hormonların çalışmasına da yardımcı oluyor.

Isınma: 5 dakikalık yürüyüş veya jogging ile ısınma yapın. Egzersiz tipinizi seçin: 2 dakika boyunca aynı seviyede kalabileceğiniz yürüyüş yada koşu egzersizlerinden birini seçin. Maksimum Hız: 30 sn. yada 1 dakika ulaşabileceğiniz maksimum hızı yapın. Böylelikle maksimum hedef nabzınızın %80’i bölgesine de yaklaşmış olacaksınız. Dinlenme: Yaklaşık iki dakika boyunca dinlenme imkanı sağlayacak hafif tempoda devam edin. Tekrar: Tekrarlar halinde bu rutini 20 – 30 dakika uygulayın. Egzersiz sonunda 5 – 10 dakika düşük tempoyla soğuma moduna geçin.

Interval antrenmanlarına geçmeden önce vücudunuzun belirli Cardio altyapısına sahip olduğundan emin olun. En doğru yönlendirmeler için programınızı takip eden eğitmeninize de danışabilirsiniz.

Ankara Şehir Kulübü;Fitness & Schwinn Cycling Eğitmeni Barış TOPÇU.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir