Ramazanın , yaz aylarının en sıcak günlerine denk gelmesi sebebiyle bu sene oruç tutan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Ramazanın , yaz aylarının en sıcak günlerine denk gelmesi sebebiyle bu sene oruç tutan  kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var; başta tansiyon , şeker , kalp hastaları olmak üzere bir takım sağlık sorunu olan kişilerin ve düzenli ilaç kullananların oruç tutması sakıncalı olabilir. Özellikle de  aşırı  sıcaklarda! Bu  kişilerin mutlaka önce hekimleri ile irtibata geçmesini öneririm.

Bu sene iftar saati oldukça geç bir saat. Yaz ayında bu kadar uzun süre açlık ve susuzluktan sonra orucunuzu açarken dikkat etmeniz  gereken bir takım hususlar var;

İlk olarak sigara tiryakilerini uyarmakta fayda görüyorum. Oruç  kesinlikle sigara ile açılmamalıdır. Uzun süre açlık ve susuzluk sebebi ile kişilerin kan şekeri ve tansiyonları   düşebilir. Tiryakiler   genelde orucunu  sigara ile açar. Bu çok yanlış bir davranıştır. Sigara bozulmuş kan şekeri  değerlerinin daha da bozulmasına sebep olurken tansiyonda ciddi dalgalanmalara yol açar. Susuzluktan dolayı dehidrate  kalmış  bir  vücutta sigara  ani kalp krizi , beyin kanaması  gibi riskleri arttırabilir.

İftar saatinde vücudun susuzluğunu gidermek birincil  öncelik olmalıdır. Oruç mutlaka 2-3 bardak ılık su ile açılmalı,  daha sonra  geleneksel ,  hafif ve sağlıklı iftariyelikler ile devam edilmelidir. Hurma , birkaç tane zeytin , 1 -2 dilim yarım yağlı  peynir ,1-2 tatlı kaşığı   bal , söğüş mevsim sebzeleri ve tabiki  küçük bir dilim leziz ramazan pidesi. Salam , sucuk gibi kanserojen etkili  şarküteri ürünlerini tüketmenizi önermem. Yemekleri yavaş ve çok çiğneyerek yemek  ramazanda çok  daha önemli. Ana yemeğe geçmeden önce  küçük bir ara vermek de  iyi olur.  10-15 dakikalık küçük arada namaz kılabilir  , biraz hareket edebilirsiniz. Böylece hem  uzun bir açlıktan sonra  mideye birden yüklenmemiş  hem de aşırı besin tüketiminin önüne geçmiş olursunuz.

İftarda ana yemeğe sıcacık , lezzetli bir çorba ile başlamanız hem sıvı ihtiyacınızı giderir hem de mideyi çok rahatlatır. Kanserojen mono sodyum glutamat içeren hazır çorbalardan uzak durmakta fayda var. Ana yemekte mutlaka protein içeren bir yemek tüketilmelidir. Bu ızgara beyaz et , etli sebze yemekleri yada etli  baklagil yemekleri olabilir. Probiyotik özellikteki kaymaksız yoğurt sofranızın vazgeçilmezi olmalıdır. Ana yemeğin yanında küçük bir dilim pide yada bunun yerine tüketebileceğiniz az yağlı bulgur , pilav, makarna  karbonhidrat, B vitaminleri ve lif  ihtiyacınızı karşılar. Ramazandaki en büyük sorunlardan biri ise  kabızlık sorunudur. Bunu engellemek için  iftar sofranızda mutlaka az yağlı salataya ve  az şekerli kayısı& erik kompostosuna yer verebilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarından olan az ve sık yemeğe ramazanda da dikkat edilmelidir. Ara öğün için   1,5- 2 saat sonra   beklemek  en sağlıklısıdır. Ara öğünlerde tatlı ihtiyacınızı karşılamak için  mevsim meyveleri  yada küçük  porsiyon sütlü tatlılardan yardım alabilirsiniz.

Ramazan ayında  metabolizmanızın çok yavaşlamaması için mutlaka hergün iftardan sonra 30-45 dakika yürüyüş yapılması faydalı olur.

Sağlıklı ve huzurlu bir ramazan ayı geçirmemiz dileğiyle…. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir