Regl öncesi döneminde genellikle aldatıcı bir kilo artışı görülür. Ancak bu gerçek bir yağ artışı değildir.

Kadın. Kıymetli varlık . El üstünde tutulması gereken , pamuklara sarıp sarmalanması gereken  , anne , eş , sevgili , yuvayı yapan dişi kuş… Ne karanlık , ne kötü günler yaşıyoruz. Gün yok ki kadın şiddetinin yaşanmadığı , kadına  cinsel obje  olarak bakılmadığı . Sapkın düşünceli insanlara akıl fikir diliyor , karanlıkta , sevgisiz kalmış kalplere vicdan ve sevgi  diliyorum. 

PREMENSTRUAL SENDROM ( Adet öncesi sendrom )

Premenstrual sendrom (PMS) , kadınlarda regl öncesi dönemde başlayıp ruhsal ve  fiziksel birtakım belirtilerle kendini gösteren ve reglin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkarak reglin bitiminden birkaç gün sonra kaybolan durumu ifade eder.

 Bu dönemde şişkinlik , kilo artışı , iştah artışı , tatlıya düşkünlük , sivilcelenme , uyku bozukluğu , göğüslerde hassasiyet , bel ağrısı , kabızlık , baş ağrısı , çarpıntı , duygusal dalgalanmalar , depresyon , yorgunluk , konsantrasyon güçlüğü , gerginlik , öfke hali , seksüel isteklerde değişiklik gibi fizyolojik ve psikolojik birtakım belirtiler gözlemlenir. Nedeni tam olarak belli olmamakla birlikte , genelde vitamin – mineral  yetersizlikleri , hormonal dengesizlikler , kan şekerdeki hızlı  düşüşler  , ödem , beyindeki bazı kimyasal ileticiler , bastırılmış cinsel arzu , psikolojik nedenler üzerinde durulur.

 Adet öncesi kilomuz  neden artar?

Regl öncesi döneminde genellikle aldatıcı bir kilo artışı görülür. Ancak bu gerçek bir yağ artışı değildir. Bu durum östrojen ve progesteron hormonlarının dengelerindeki değişiklikler sonucu vücutta biriken ödemden kaynaklanır. Hormonal değişimler nedeniyle bağırsak sisteminin çalışma düzenindeki değişiklikler kabızlığın görülmesine neden olur ve kabızlık da şişkinlik hissi yaratarak ağırlıkta artışın olduğunu düşündürür. Regl dönemi biter bitmez , bağırsakların tekrar normal hızda çalışması sonucu , kabızlık sona erer ve hormonların normal dengeye ulaşmasıyla birlikte ödemin atılmasıyla beraber kilo da normale döner. Ancak regl döneminin başlangıcından birkaç gün önce, değişen iştah durumu kontrol altına alınmayıp vücudun ihtiyacından fazla enerji alınması ağırlık artışı ihtimalini yükseltir.

Adet öncesi neden tatlı isteriz?

Regl dönemi öncesi çikolata , tatlı , şekerli yiyeceklerin yenilmek  istenmesinin nedeni , östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır. Östrojen kadınlar için uyarıcı bir hormondur, vücuttaki serotonin , noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojen azalmasıyla, kan şekerindeki düşme eğilimi artar, dolayısıyla bu durum iştah metabolizmasının uyarılmasına neden olur ve sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissedilir. Bu nedenle, özellikle bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmek ve glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek oldukça önemlidir.

Adet öncesi  vücudumuz  neden su toplar?

Vücudun su tutmasının nedeni; bazı araştırmalara göre, östrojen hormonunun vücutta tuzu tutması ve bu durum sonucu vücudun tuz seviyesini normal ve sağlıklı düzeyde tutabilmek için suyu yapısında toplamasıdır. Bazı çalışmalarda ise vücuttaki suyun korunmasında rolü olan vitamin ve minerallerin eksik olması sonucu bu dönemde hassasiyetin arttığı belirtiliyor. Ödem  genelde karın bölgesi, göğüsler ve yüz çevresinde olur.

Premenstrual sendromları daha az yaşamak için  dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

-Kan şekeri dengesinin sağlaması için ana ve ara öğün düzenine dikkat edilerek azar azar ve sık sık beslenilmeli.

-Karbonhidrat kaynağı olarak şeker, tatlı, çikolata gibi besinler yerine ekmek , kepekli makarna , esmer pirinç , bulgur, kuru baklagil ve sebzeler gibi kompleks karbonhidrat kaynakları tüketilmeli.

-Tuz ve tuz içeriği yüksek salamura besinler, tuzlu bisküviler gibi besinlerin tüketimi minimuma indirilmeli.

-Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan ve tokluk hissini artırmayı sağlayan lif içeriği yüksek besinlerin tüketimine ağırlık verilmeli.

-Çay, kahve , kola gibi kafein içeren içecekler ve alkol tüketiminden kaçınılmalı.

-Su başta olmak üzere yeterince sıvı tüketilmeye özen gösterilmeli.

-Hormonal denge üzerine olumlu etkisi olduğu için egzersize mutlaka yer verilmelidir.

Peki  bu dönemde afiyetle yiyeceğiniz güzel bir   tarife ne dersiniz ; LİGHT LİMONLU CHEESECAKE

Gerekli Malzemeler:

2 bardak yağsız süzme yoğurt

1 paket light labne peynir

3 kaşık toz stevia  yada hurma suyu

1 yumurta

1 limon

3 damla limon aroması

4 damla vanilya aroması

2 kaşık yulaf unu

bir paket etiform kepekli limonlu bisküvi

Hazırlanışı:

Labne peynir, yoğurt ve tatlandırıcıyı çırpın. Daha sonra limon suyu ve yumurta eklenir çırpılır . yulaf unu ve aromalar da eklenerek iyice karıştırılır. Koyacağınız kaba  bisküviler kırılarak koyulur ve üzerine karıştırdığınız malzemelerin tümü dökülür. Önceden ısıttığınız fırında 170 derecede 15 dakika pişirilir. Pişirdikten sonra buzdolabında ne kadar çok bekletirseniz o kadar güzel oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir