Yaz ayında oruç tutarken uzun saatler aç kalındığı için yatmadan aşırı yemek yerine , sahura kalmak çok daha sağlıklıdır.

Ramazan ayında kişilerin yaptığı en  önemli hatalardan biri sahura kalkmamaktır. Uykularının bölünmesini istemedikleri için  büyük bir çoğunluk yatmadan yemeyi ve sahura kalkmamayı tercih eder. Yaz ayında oruç tutarken  uzun saatler aç kalındığı  için yatmadan aşırı yemek yerine , sahura kalmak çok daha sağlıklıdır. Sahura kalkılmadığı taktirde açlık süresi ortalama 19 – 20 saate çıkar ve bu durumda kan şekerinin düşme riski artar bu da  kişilerde sinirlilik , tansiyonda dalgalanmalar ,tahammülsüzlük , yorgunluk gibi sorunlara yol açar. Bu yüzden mutlaka sahura kalkılmalıdır.

Sahurda ağır yemekler yemek  yerine  ; hafif ama sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Kan şekerini gün boyu  dengeli tutacak liften zengin tam  buğday ekmeği , kepekli makarna gibi  kompleks karbonhidratlara ve metabolizmanın aşırı yavaşlamasını engelleyen, kas ve kemik sağlığımız için çok önemli olan  süt ve grubuna mutlaka yer verilmelidir.

ÖRNEK  SAĞLIKLI SAHUR MENÜSÜ;

Şekersiz  limonlu yeşil çay

1 adet haşlanmış yumurta

1 ince dilim yarım yağlı peynir

yağsız bol söğüş mevsim sebzeleri

2-3 dilim tam buğday / çavdar ekmeği

Kabızlığı engellemek için 1 küçük kase şekersiz kayısı & erik hoşafı

Sağlıklı , huzurlu bir ramazan diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir